Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Filologii

Instytut Filologii

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Zaproszenie na konferencję  Przypływ nadziei i mocy… Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej

Zaproszenie na konferencję Przypływ nadziei i mocy… Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej

Szanowni Państwo! Katedra Filologii Polskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, społeczność doktorantów i studentów Koła Naukowego Polonistów organizuje ogólnopolską konferencję naukową:

Przypływ nadziei i mocy…

Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej

 

Odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku uruchomiło procesy, które doprowadziły do ożywienia kultury polskiej także na północnych kresach państwa polskiego. Za sprawą traktatów międzynarodowych i działań wewnętrznych Pomorze Wschodnie i niemal całe Kaszuby stały się częścią II Rzeczpospolitej w 1920 r. Motywy morskie, pomorskie i kaszubskie na nowo zaistniały w literaturze polskiej, przynosząc ze sobą szereg ciekawych zjawisk rozgrywających się do 1939 r. za sprawą takich twórców jak: Antoni Chołoniewski, Bernard Chrzanowski, Mieczysław Orłowicz, Władysław Orkan, Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, Stefan Żeromski, Józef Kisielewski, Janusz Stępowski, Juliusz Żuławski, Antoni Lange, Rajmund Bergel, Jerzy Bandrowski, Zuzanna Rabska, Jerzy Bohdan Rychliński, Włodzimierz Steyer, Nina Rydzewska, Wanda Karczewska czy Juliusz Znaniecki. Oprócz nich motyw pomorski potwierdzali swoją twórczością autorzy kaszubscy: Aleksander Majkowski, Jan Karnowski, Leon Heyke, Franciszek Sędzicki, Bernard Sychta, Józef Ceynowa, Leon Roppel czy Brunon Zwarra.

Wywołane powyżej nazwiska literatów i publicystów zachęcają do namysłu, przypomnienia czy sproblematyzowania ich utworów podczas spotkania konferencyjnego, organizowanego w dniach  24-25 września 2020 r. w Słupsku, podczas których badacze literatury, historii czy sztuki mogą przedstawić swoje rozumienie hasła „Przypływ nadziei i mocy”. Najbardziej nas interesuje rozpatrzenie problematyki w obrębie literaturoznawstwa, przyporządkowanego do tradycji polskiej, ale jesteśmy także otwarci na analizę zjawisk występujących w tradycji kaszubskiej. Na naszej konferencji pragniemy zgromadzić badaczy z różnych ośrodków akademickich w Polsce - tak doświadczonych, jak i młodych pracowników nauki. 

Na zgłoszenia tematów wraz z krótkimi streszczeniami czekamy do końca marca 2020 roku pod adresem:

Zuzanna Szwedek-Kwiecińska:  zuzia.szwedek@gmail.com

lub

Daniel Kalinowski:  danielkalinowski@op.pl

Przewidujemy wydanie rozszerzonych wersji wystąpień konferencyjnych w recenzowanej monografii zbiorowej.

Opłata konferencyjna wynosi 300 PLN. Dla doktorantów 200 PLN.

Ukłony znad Bałtyku…

Organizatorzy:

mgr Zuzanna Szwedek – sekretarz konferencji

dr hab. prof. AP Daniel Kalinowski – opieka merytoryczna

Akademia Pomorska w Słupsku
Katedra Filologii Polskiej
Koło Naukowe Polonistów
76-200 Słupsk, ul Arciszewskiego 22a
tel. +48 (59) 840-53-26, www: apsl.edu.pl

Do pobrania

Znajdziesz nas tutaj