Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Filologii

Instytut Filologii

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Zaproszenie

Zaproszenie

Zaproszenie na dwudzieste piąte spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk i Herbaciarnią w Spichlerzu Richtera zaprasza na dwudzieste piąte spotkanie z cyklu Słupskich Czwartków Literackich. Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 28 listopada 2019 r. o godz. 16:30 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku. Bohaterem XXV SCL będzie Zdzisław Machura ze swoją najnowszą książką pt. Parafia św. Ottona w Słupsku w latach 1866-1946.

         Zdzisław Machura jest znanym słupskim historykiem i popularyzatorem dziejów Słupska; autorem wielu publikacji i książek popularnonaukowych, w których szerzy wiedzę o mieście nad Słupią – m.in. Zagadki pamięci. Słupsk. Powojenne wspomnienia, Słupsk 2015; Był tu wśród nas na słupskiej ziemi: opowieść o ks. Janie Ziei, Słupsk 2007; Dzieje kościoła zamkowego w Słupsku, Słupsk 2006; Cztery słupskie lata: opowieść o pracy duszpasterskiej ks. Jana Ziei w parafiach na terenie Ziemi Słupskiej w latach 1945-1949, Słupsk 2006; Przedziwne dzieje kościoła św. Mikołaja i zakonu norbertanek w Słupsku, Słupsk 2004 (we współautorstwie z Haliną Machurą i Zofią Madełą); Z ziemi włoskiej do Słupska: opowieść legionowa, Słupsk 2003; Księżne wdowy: mieszkanki słupskich zamków, Słupsk 2002 (we współautorstwie z Haliną Machurą i Zofią Madełą).

       Autor urodził się w 1935 roku w Radomsku. W latach 1954-58 studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie pracował w Szkole Podoficerskiej MO w Słupsku jako wykładowca historii Polski. Ukończył także Wyższą Szkołę Oficerską MO w Szczytnie. W pracy awansował do stopnia pułkownika, a w policji do stopnia inspektora. Obecnie jest emerytem, ale nadal wiele czasu poświęca na zgłębianie swoich pasji historycznych. Chętnie dzieli się swoją wiedzą podczas spotkań z młodzieżą oraz jako wykładowca w Słupskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

        Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

 

 

Znajdziesz nas tutaj