Trzy lata Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej

W dniu 23 maja b.r. Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej przy Katedrze Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku świętowało swoje 3️ Urodziny.

W wydarzeniu uczestniczyła Dyrektor Konsulatu Honorowego Republiki Kazachstanu w Gdańsku Pani Joanna Nasyrow, a także władze uczelni Prorektor ds. Studentów, dr hab. Danuta Gierczyńska, prof. AP oraz Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, dr hab. Marek Łukasik, prof. AP.

Na spotkaniu obecne były również pomysłodawczynie projektu powstania Centrum dr hab. prof. zw. AP Galina Nefagina i dr hab. prof. zw. Saule Abiszewa z Abai University w Ałmaty (wzięła ona udział w wydarzeniu online). Obecni byli również wykładowcy i studenci Katedry Neofilologii Akademia Pomorska w Słupsku.

Głównymi bohaterami spotkania byli studenci Abai University, przebywający w Słupsku w ramach wymiany semestralnej. Przygotowali oni poczęstunek dla gości, między innymi, tradycyjną kazachską potrawę - baursaki (przypominającą pączki) oraz bliny. Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję spróbować kazachskiej czekolady i cukierków.  Studenci wystąpili z prezentacjami o swoich miastach rodzinnych, zabierając gości w podróż po całym Kazachstanie: poczynając od „południowej” stolicy kraju Ałmaty przez Szymkient, Kyzyłordę, Bajkonur i kończąc na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w Aktau.

Wszyscy obecni na spotkaniu wspólnie zaśpiewali 100 lat a Koordynator Centrum miał okazję zdmuchnąć świeczkę na urodzinowym torcie.