Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Filologii

Instytut Filologii

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Wyróżnienie dla prof. dr hab. Adeli Kuik-Kalinowskiej

Wyróżnienie dla prof. dr hab. Adeli Kuik-Kalinowskiej

Z radością przesyłamy gratulacje prof. dr hab. Adeli Kuik-Kalinowskiej za zdobycie prestiżowego wyróżnienia, którym jest "Skra Ormuzdowa" za aktywność i działania społeczne na rzecz rozwoju kultury kaszubskiej.

Jest to wyróżnienie honorowe i szczególne. przyznawane od 1985 roku.Kolegium Redakcyjne i zespół redakcyjny „Pomeranii” przyznaje Skry Ormuzdowe już od 1985 roku. Tegoroczna Gala odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. 

 

 Zespół i kolegium redakcji „Pomeranii” pragnie wyróżniać osoby dokonujące czegoś ważnego, niekiedy tylko dla najbliższego otoczenia, lecz w swoich poczynaniach przezwyciężające zastane środowiskowe warunki, przezwyciężające czasem samych siebie. „Skra Ormuzdowa” przyznawana jest od 1985 roku za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej,  przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, a także społeczne inicjatywy rozwijające się w dziedzinie kultury Pomorza i Kaszub. 

 

Wszystkie osoby, które otrzymały Skry Ormuzdowe w tym roku to:

ADELA KUIK-KALINOWSKA - profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, literaturoznawca, poetka i pisarka
ALICJA GAJEWSKA - działaczka kociewska, dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie
ARTUR JABŁOŃSKI - dziennikarz, pisarz, poeta i twórca Radia Kaszëbë
HIERONIM KUCHARSKI - dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Czersku promującej kaszubszczyznę, działacz lokalny, historyk
JAROMIRA LABUDDA - poetka, nauczycielka języka kaszubskiego, autorka podręczników
KSIĄDZ KRZYSZTOF TUSK - celebrans mszy świętych z liturgią w rodny mòwie, inicjator wielu działań związanych z wprowadzaniem języka kaszubskiego do kościoła
 

 Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych owoców pracy na rzecz naszych Małych Ojczyzn!

 

Galeria

Znajdziesz nas tutaj