Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Filologii

Instytut Filologii

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Plany artystyczne Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku  na sezon 2019/2020

Plany artystyczne Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku na sezon 2019/2020

Sezon artystyczny 2019/2020 jest dla Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że obchodzimy piętnaste urodziny, co stwarza przestrzeń do rozliczeń i wspomnień z przeszłości i snucia planów na przyszłość. Ale również dlatego, że finiszujemy budowę nowej siedziby Nowego Teatru, której otwarcie przewidujemy na wrzesień 2020 roku. Ponadto tegoroczna wygrana na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku wysoko ustawiła poprzeczkę pod względem artystycznym, a my nie chcemy osiąść na laurach, a wciąż spełniać pokładane w nas nadzieje i przekraczać granice naszych możliwości. W nadchodzącym czasie czeka nas też druga edycja Festiwalu Scena Wolności oscylującego wokół zjawiska „Transformacji”, na którym zaprezentujemy aż dwa nasze spektakle – „M-2” oraz „Made in USA”.

W nadchodzącym sezonie artystycznym czeka Państwa aż sześć premier:

1.    Natalia Fiedorczuk „M-2”
Reżyseria: Daria Kopiec

Kameralny dramat w reżyserii Darii Kopiec to staranna, precyzyjna dekonstrukcja instytucji rodziny,  partnerstwa i rodzicielstwa. Czy możliwe jest sformułowanie nowego, autorskiego sposobu na bliskość i bezpieczeństwo? Czy droga do nich prowadzić musi zawsze przez drobnomieszczaństwo, hipokryzję, fasadę pozorów i udawania – nawet przed tymi, których chcielibyśmy obdarzać najszczerszą z miłości?

Premiera 14 września 2019 r. Mała Scena – Nowy Teatr w Słupsku

2.    „Made in USA”
Scenariusz/reżyseria/scenografia/video: Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak

Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak zainspirował performans Basa Jana Adera – „W poszukiwaniu cudowności”. 9 lipca 1975 holenderski artysta wyruszył w samotną podróż na niewielkiej żaglówce, z planem przepłynięcia Atlantyku. Po trzech tygodniach stracono z nim kontakt radiowy, a jego ciała nigdy nie odnaleziono. Po upływie dokładnie czterdziestu czterech lat, 9 lipca bieżącego roku, Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak, rozpoczął własną, trzytygodniową podróż.
Na co dzień Jolanta Janiczak jest pisarką i dramaturżką, Magda Mosiewicz reżyserką filmów dokumentalnych i autorką prac wideo, Wiktor Rubin scenografem i reżyserem teatralnym, a Grzegorz Stępniak głównym programerem festiwalu filmowego Mastercard OFF CAMERA i krytykiem. W Teatrze Nowym w Słupsku utworzą Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak pracujący wspólnie, bez podziału na role. Za punkt wyjścia obierając materiał filmowy nakręcony podczas ich podróży przez Stany Zjednoczone. Podobnie jak dzisiejsza Ameryka – pełen sprzeczności, wewnętrznych napięć i konfliktów oraz fascynujących powidoków.

Premiera 03 października 2019, Duża Scena – Nowy Teatr w Słupsku

3.    Clémentine Beauvais „Pasztety do boju!”
Reżyseria, muzyka: Natasza Sołtanowicz
Spektakl powstaje we współpracy z Gminą Postomino.
Co to znaczy być pięknym, czy brzydkim? Jak hejt i stereotyp krzywdzi poczucie własnej wartości nastolatek? Czym jest "mit urody"? Jak porażkę przekuć w sukces, a każde złe słowo obrócić przeciwko tym, którzy nimi nas obrażają? "Pasztety" udowadniają, że dzięki sile przyjaźni i odrobinie ironicznego dystansu można przeciwstawić się nawet największym hejterom.

Prapremiera Polska 14 grudnia 2019 r. Duża Scena – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku.  Spektaklowi będą towarzyszyć specjalne działania edukacyjne dotyczące rówieśniczej przemocy słownej.

4.    Michał Kurkowski „Czarownica“
Reżyseria: Iwo Vedral

„Czarownica” to autorski tekst inspirowany historią Triny Papisten, według słupskich legend ostatniej czarownicy, która mieszkała w tym mieście. Trina Papisten, lub Katarzyna Nipkowa (jak prawdopodobnie naprawdę się nazywała, po drugim mężu zaś Katarzyna Zimmermann), była najpewniej polską mieszczką wyznania katolickiego, żoną rzeźnika, która w 1701 roku została skazana za czary przez protestancki sąd pruski, a po wielu dniach tortur spalono ją na stosie przy słynnej Baszcie Czarownic. Jej historia to zlepek tragicznych konfliktów, które stają w sprzeczności ze stereotypami na temat relacji międzyludzkich, istnienia jednostki w społeczeństwie czy roli kobiety w budowaniu kultury europejskiej.
Premiera 22 luty 2020 r. Duża Scena – Nowy Teatr w Słupsku

5.    Edward Tylor „Żona potrzebna od zaraz”
Reżyseria: Dominik Nowak

Błyskotliwa komedia omyłek z nutką szalonej rywalizacji i zazdrości w tle. Młody i ambitny Jim zaprasza swojego ultrakonserwatywnego szefa do domu. Kolacja mająca zapewnić mu awans okazuje się jednak koszmarem! Z opresji może wybawić go tylko wierna i kochająca żona. Co jednak, gdy okaże się, że mężczyzna ma kilka żon i to nie do końca swoich? Odkrycie intrygi zbliża się z każdą minutą, a nadzieja na awans oddala nieubłaganie. Chyba, że okaże się, że prawomyślny pryncypał również ma coś za uszami...
„Żona potrzebna od zaraz” Edwarda Taylora to pełna znakomitego humoru farsa w wykonaniu słupskiego zespołu. Spektakl gwarantuje świetną zabawę „podlaną” odrobiną ironii i kąśliwości skierowanej pod adresem każdego z nas.

Premiera 09 maja 2020 r. Duża Scena – Nowy Teatr w Słupsku

6.    Michał Zdunik „Wzór na pole trójkąta"
Reżyseria: Jan Hussakowski
„Wzór na pole trójkąta” to opowieść o miłości, która natrafia na stereotypy, archetypy, normy społeczne i pojęcie grzechu zagnieżdżone zarówno w nas samych, jak i w społeczeństwie. Punktem wyjścia spektaklu jest biblijna postać Marii Magdaleny oraz inne archetypy kobiece w literaturze starożytnej. Przyglądamy się zjawisku miłości i poczuciu winy. Czy uczucie może być zbyt wielkie, zarezerwowane tylko dla jednej osoby, gdzie się zaczyna granica między cielesnością a duchowym uniesieniem? W naszym projekcie najważniejsi są ludzie – ich emocje, uczucia, poglądy, zakorzenione schematy. Czy społecznie jesteśmy skazani na realizowanie przyjętych norm? Czy za dużo pozytywnego uczucia, miłości, musi stać się grzechem?
Spektakl powstaje we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie, jest efektem realizowanych przez festiwal warsztatów teatralnych, a jednocześnie jest duplomem reżyserskim Jana Hussakowskiego w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Premiera 03 kwietnia 2020 r. Mała Scena – Nowy Teatr w Słupsku // 05 kwietnia 2020 r. Festiwal Nowe Epifanie w Warszawie

strona Teatru Nowego

 

 

Znajdziesz nas tutaj