Międzynarodowa Konferencja poświęcona uczczeniu 150. rocznicy urodzin Ahmeta Bajtursynuly

12 października 2022 r. w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona uczczeniu 150.rocznicy urodzin kazachskiego językoznawcy, pedagoga oraz działacza społecznego Ahmeta Bajtursynuly.

Konferencja została zorganizowana przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce we współpracy z Pracownią Studiów Azji Środkowej Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na zaproszenie Ambasady Kazachstanu w wydarzeniu wziął udział wykładowca Katedry Neofilologii AP dr Maxim Ponomarenko.

Moderatorami Konferencji byli prof. Gulayhan Aqtay (w 2021 r. Dekretem Prezydenta Republiki Kazachstanu została odznaczona państwową nagrodą – medalem „Eren Enbegi Uszyn”) oraz prof. Henryk Jankowski (autor pierwszego przekładu na język polski „Słów” Abaja Kunanbajuły).

Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja książki-broszury w języku polskim „Życie i dzieło Ahmeta Bajtursunuly: w służbie dla narodu kazachskiego”. Publikacja została wydana z inicjatywy Ambasady Kazachstanu pod redakcją prof. Gulayhan Aqtay. W książce wykorzystano materiały dostarczone przez Dom-Muzeum Ahmeta Bajtursynuły. W publikacji znalazły się również dzieła Ahmeta Bajtursynuły, przetłumaczone na język polski przez prof. Henryka Jankowskiego. Dwa egzemplarze tej książki jak i najnowszą książkę o historii stosunków kazachsko-polskich autorstwa Margułana Bajmuchan i Żandosa Karinbajewa dr Maxim Ponomarenko otrzymał w prezencie i już są one częścią biblioteki Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej im. Abaja przy Akademii Pomorskiej w Słupsku.