Konkursy literackie rozstrzygnięto. Gratulujemy zwycięzcom!

W dniu 06 października 2020 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się Gala finałowa XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Drzeżdżona połączona z rozstrzygnięciem III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im Jana Trepczyka na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim.

image alt text

Uroczystość poprowadził Piotr Lessnau, a uświetnił ją koncert w wykonaniu Katarzyny Chrul oraz prezentacja fragmentów pokonkursowej Antologii tekstów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Drzeżdżona w latach 2017-2019 pt. „Òchlëca”  przez Mateusza Klebbę.

Prace nadesłane na XXI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Drzeżdżona oceniało trzyosobowe jury w składzie: prof. Tadeusz Linkner, dr hab. Hanna Makurat-Snuzik oraz dr Dariusz Majkowski.

Laureatami w kategorii utwór poetycki w języku kaszubskim zostali:

II miejsce - ex aequo Adela Kuik-Kalinowska oraz Jerzy Stachurski,

III miejsce - Adela Kuik-Kalinowska.

image alt text

W kategorii opowiadanie lub esej w języku kaszubskim:

I miejsce - Adela Kuik-Kalinowska,

II miejsce - Adam Hebel

III miejsce - ex aequo Natalia Kłopotek-Główczewska oraz Mateusz Bullmann.

W kategorii utwór sceniczny:

I miejsce - Mateusz Meyer,

III miejsce - Piotr Cichosz.

image alt text

Decyzją jury III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim w składzie: Eugeniusz Pryczkowski, Tatiana Slowi oraz Ewa Warmowska nagrodzono pięcioro uczestników konkursu, przyznając nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom:

I nagrodę Mireli Fiedorowicz za utwór „Nordowô gwiôzdka” („Północna gwiazdka”),

II nagrodę Dariuszowi Majkowskiemu za utwór „Ò tószkù të mój” („O piesku ty mój”),

III nagrodę Kazimierzowi Jastrzębskiemu za utwór „Sztërë cządë rokù” („Cztery pory roku”),

dwa wyróżnienia Adeli Kuik-Kalinowskiej za utwory „Zupa mlécznô” oraz "Bùrza"

wyróżnienie Romanowi Drzeżdżonowi za utwór „Alejoo!”.